Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.
Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.
Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.
Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.
Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.
Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк
Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.
Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.
По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.
"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.
Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун
Холивудската звезда Гари Стреч и актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева преди дни завършиха своя трети актьорски мастърклас (Acting MasterClass), който този път се състоя в Пловдив. Това бе интензивен двудневен курс като подготовка за пълния уъркшоп през следващата година, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.
"Изключително вълнуващи бяха срещите на звездите с техните студенти, които се потопиха в един различен и магичен свят. Най-младите участници бяха едва 14-годишни. До менторите Деси Тенекеджиева и Гари Стреч бяха също един от най-добрите световни боксови мениджъри Ивайло Гоцев, звездата на Народния театър Димитър Николов, тв продуцентът Атанас Лазаров, "Мистър България" Виктор Русинов, една от изгряващите звезди на "Берлинале" Маргарита Стойкова. Операторът и режисьор Георги Марков е важна част от екипа на Acting MasterClass, още от първия ден. Той
Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.
Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.
Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.
През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.
„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.
Монах Авел в гимназията е математик и пианис
„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите.
По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негативни препратки. „В миналото е бил важна индустриална точка на речната връзка за внасяне на материали от Централна Европа и света и за изнасяне на редица достижения на развиващото се модерно общество. Град, в който до края на Втората световна война е имало повече немско, отколкото чешко население. От това време са останали няколко луксозни вили на местни индустриалци и висшето общество, но те бързо са заменени от панелни жилища (по-късно от фабрики и складови халета от новото хилядолетие) в духа на социализма“, казват те.
В рамките на дизайна, връзката между авторките на изложбата Od Labe е техниката на разтопената стъклена пластика. Тяхната работа (и вдъхновение) препраща към много конкретни визуални елементи, независимо дали са реални предмети (храна) или части от човешкото тяло (пръсти, език, лице). Тази конкретност и буквалност илюстрира функционалността на дизайнерските предмети – блюда и купи, тави и подноси, капаци, отбелязват от екипа.
Илона Драгоева е творец в областта на художественото стъкло с много характерен почерк. Отделните й творби постепенно прерастват от първоначални акварелни рисунки в материално плътни обекти, които най-често съчетават скулптурно оформено разтопено стъкло с деликатна рисунка или бродерия, казват организаторите на изложбата.
По думите на екипа Ленка Немцова е прецизна художничка на стъкло, отдава й се шлифоването на стъклото. В работата си залага на контраста, създаден от съчетаването на различни техники и видове стъкло. Най-често ще я видим с обемни пластики от непрозрачно цветно разтопено стъкло с лек шлифован кристал.
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Българският актьор с кариера в Холивуд Димитър Маринов ще гостува в Бургас за премиерната за града прожекция на филма "Гунди - легенда за любовта" на 12 октомври в Културен дом НХК.
В следващите дни публиката в морския град ще може да гледа и други два най-нови филма с негово участие - "Сельодка" и "Караганда", съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
Във филма "Гунди - легенда за любовта", който се базира на историята за един от най-популярните и обичани български футболисти Георги Аспарухов - Гунди, Димитър Маринов играе ролята на неговия баща Аспарух.
Лентата проследява живота на спортиста - от срещата му с Величка Маркова – Лита до трагичния 30 юни 1971 година. В основата на сценария са неразказани досега истории от личния живот на Георги Аспарухов и съпругата му Лита, с която преминават през редица изпитания на живота, футбола и системата, но остав
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Силвия и Теди Кацарови ще са част от 22-рото издание на международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра“ във Велико Търново, съобщи на пресконференция директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева.
Събитието ще се проведе от 27 до 29 септември, като основната програма ще е в Голяма зала на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен.
Силвия Кацарова ще е почетен председател на журито на конкурса, а Теди – един от членовете на комисията, посочи Начева.
Председател ще е преподавателят в Катедра „Музика“ на Великотърновския университет проф. Сребра Михалева. Останалите, които ще оценяват участниците са: продуцентът Роко Палацо (Италия), вокалният педагог проф. д-р Родика Рошиору (Молдова), младата поп и джаз изпълнителка Доминик Симионеску (Румъния), ф
D2 излиза на сцената на „Маймунарника“ с Дичо и специални гости. Събитието е на 18 септември, съобщават организаторите.
Део и младите музиканти Русита Боева и Георги Георгиев ще се включат в концерта под открито небе в Борисовата градина.
Тази година D2 отбелязва четвърт век на сцената с няколко музикални събития. Първото от тях бе през май в НДК с концерт, който събра на една сцена вокалистите на D2 през годините – Дичо Христов и Деян Каменов-Дидо с настоящия Радостин Василев, както и бившите членове Явор Александров, Краси Тодоров и Десислав Семерджиев.
Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александ
/ВСР